top of page

26 maja 2018 na pl. Biegańskiego w Częstochowie  miało miejsce absolutnie wyjątkowe wydarzenie. Wiersze Haliny Poświatowskiej stały się podstawą koncertu multimedialnego o jej życiu, emocjach i walce o samą siebie. Celem nam przyświecającym było odczytanie tekstów Poświatowskiej bez zbędnego patosu i sztucznej melancholii, dlatego też osią koncertu była muzyka drum’n’bass i trip-hop, połączona z projekcjami multimedialnymi i teatrem tańca. Skomponowane specjalnie na ten koncert utwory zagrali muzycy zespołów The Herbaliser, Massive Attack i Roni Size Reprazent w towarzystwie najciekawszych osobowości polskiej sceny muzycznej m.in. Wojtka Waglewskiego, Renaty Przemyk, Moniki Brodki, Eldo czy Natalii Sikory. Głębię tekstów podkreślą projekcje video - mappingu oraz choreografia taneczna, wykonywana m.in. przy wykorzystaniu szarf. Zapraszamy na muzyczną i wizualną ucztę nie tylko dla wielbicieli poezji.

Halina Poświatowska żyła 32 lata, z których prawie 20 spędziła w szpitalach. Choroba serca, której nabawiła się w wyniku powikłań po anginie, na którą zachorowała podczas wojny, zdefiniowała całe jej życie. Przygoda z poezją zaczęła się w jednym z krakowskich szpitali – tamtejszy profesor zauważył jej talent i przyprowadził do niej Wisławę Szymborską. Męża, który również chorował na serce i po dwóch latach małżeństwa uczynił ją młodą wdową, poznała w sanatorium, a możliwość rozpoczęcia prestiżowych studiów w Stanach Zjednoczonych pojawiła się przy okazji wyjazdu na skomplikowaną operację serca. 

Jej historia została przedstawiona na kilku poziomach, pomogły w tym: muzyka, taniec oraz video mapping. Chcieliśmy uciec od przyjętego w Polsce sposobu opowiadania poezji, dlatego nie był to koncert poezji śpiewanej. Tragiczny życiorys „Haśki”, syndrom zamknięcia oraz fakt, że większość swojego życia spędziła w izolacji (dom, szpital), skierowały nas w stronę trip hopu - gatunku, który chyba w najlepszy sposób jest w stanie oddać jej sytuację, osobowość i twórczość. 
- Uznaliśmy, że dźwięki nawiązujące do muzyki Portishead, Massive Attack czy Roni Size najlepiej nam do tego posłużą – tłumaczą Marzena Kopczyńska-Urlich i Michał Gawlicz .

Zespół „Pulsu” tworzą:
James Morton (The Herbaliser, NPG Hornz, Raphael Saadiq) – saksofon altowy
Angelo Bruschini (Massive Attack) - gitara
DJ Suv (Raprazent, Fresh 4, Mercury Prize winner) - DJ / producent
Si John (Roni Size Reprazent ) - gitara basowa / syntezator
Oliver Parfitt (The Herbaliser) - Moog/ klawisze
Simon Lea (James Blunt, Ronnie Wood, Katie Melua, Temperance Movement)
- perkusja
Tomasz Bura (Etienne Mbappe) - pianino/ klawisze 
Everton Thomas - (Lee Scratch Perry, Courtney Pine) – inżynier dźwięku


Wiersze w specjalnych aranżacjach wykonali polscy wokaliści:  
Brodka, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose, zespół Jarzębina, Skubas, Eldo oraz Wojciech Waglewski. 


Na scenie muzykom towarzyszyli tancerze z Wrocławskiego Teatru Tańca oraz tancerze na szarfach. Za pomocą choreografii przygotowanych przez Bożenę Klimczak (wieloletni choreograf Opery Wrocławskiej) opowiedzieli historię życia Poświatowskiej. Całość widowiska dopełnił specjalnie przygotowany na ten wieczór video mapping.

SCENARIUSZ I REŻYSERIA

MARZENA KOPCZYŃSKA - URLICH i MICHAŁ GAWLICZ

TEKSTY

HALINA POŚWIATOWSKA

 

KOMPOZYTOR I DYREKTOR MUZYCZNY:

JAMES MORTON

 

CHOREOGRAFIA TAŃCA

BOŻENA KLIMCZAK

 

MATERIAŁY FILMOWE

ABERRACJA

 

AUTOR ANIMACJI

DOBROMIŁ NOSEK

 

AUTOR OBRAZU HALINY POŚWIATOWSKIEJ:

JACEK PAUCHA

REALIZACJA MAPPINGU

MARCIN NAJDENOW

kliknij po recenzje:
posłuchaj rozmowy w Audycjach Kulturalnych:
obejrzyj rozmowę w Kulturalni.pl
Partner:
Zapytaj o możliwość organizacji koncertu "PULS":

Marzena Kopczyńska-Urlich

marzena-kopczynska@o2.pl 

+48 508 208 471

bottom of page