top of page

Festiwal Retro Częstochowa to największa w kraju impreza w całości poświęcona kulturze dwudziestolecia międzywojennego. Organizowana jest pod Patronatem Prezydenta Częstochowy przez Wydział Kultury, Promocji i Sportu. Urzędu Miasta Częstochowa przy naszej współpracy programowej. Odbywa się od 2014 roku w centrum Częstochowy. 

Podczas całego dnia odbywają się koncerty, pokazy tańca, przedwojenne atrakcje sportowe, wystawa starych samochodów, targ staroci, pokazy bicykli z lat dwudziestych. Po koncertach odbywa się afterparty, również w stylu dwudziestolecia.

Corocznie w Retro Festiwalu uczestniczy kilka tysięcy widzów. Impreza cieszy się wielką popularnością i sympatią wśród mieszkańców Częstochowy. Coraz częściej też pojawiają się goście spoza miasta. Impreza jest mocno wspierana przez media - zarówno lokalne jak i ogólnopolskie.

Głównym elementem Festiwalu jest muzyka, w szczególności koncert finałowy reżyserowany przez Marzenę Kopczyńską Urlich i Michała Gawlicza. Każdorazowo koncert ma swój temat i bohatera. Gospodarzem muzycznym jest zespół Makabunda, który każdorazowo przygotowuje szlagiery dwudziestolecia międzywojennego w specjalnych aranżacjach. Piosenki śpiewane są przez największe polskie gwiazdy filmu, teatru i muzyki. Towarzyszą im tancerze, którzy wykonują specjalnie przygotowane układy i sceny aktorskie. Zapowiedzi kolejnych utworów stanowią wybrane fragmenty przedwojennych filmów zaś podczas piosenek wykonaniu towarzyszą animacje, korespondujące z tematem utworów. Jest to wielka, multimedialna rewia, ze znakomitymi gośćmi i świetną muzyką na żywo. Do tej pory gościliśmy m.in. Bohdana Łazukę, Jana Nowickiego, Mariana Opanię, Katarzynę Skrzynecką, Katarzynę Pakosińską, Emilię Krakowską, Marikę, Mariusza Kiljana, Krystynę Tkacz, Ifi Ude, Krzysztofa Tyńca, Piotra Cyrwusa, Marcelinę, Monikę Dryl, Iwonę Chołuj, Cezarego Studniaka, Anię Rusowicz, Violę Arlak, Czesława Mozila, Justynę Jary.

Oprócz koncertu galowego, na scenie występowali również: Tomasz Stockinger, Warszawskie Combo Taneczne, Moussu T E Lei Jovents z Marsylii, Goodnight Circus z Berlina, Dariusz Kordek, Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Marcelina i Makabunda - Festiwal Retro Częstochowa 2017
Piotr Cyrwus i Makabunda - Festiwal Retro Częstochowa 2017
Zapytaj o możliwość przygotowania imprezy w stylu dwudziestolecia międzywojennego

Marzena Kopczyńska-Urlich

marzena-kopczynska@o2.pl 

+48 508 208 471

bottom of page