top of page

Koncert „3 DŹWIĘKI KOMEDY"  to multimedialne widowisko muzyczne, z udziałem czołowych polskich i europejskich muzyków, które przez pryzmat życia i twórczości Krzysztofa Komedy, przedstawia najbarwniejszy i najbardziej twórczy okres polskiego jazzu. Od początków jazzu, poprzez etap katakumbowy, pierwszy jazzowy zespół Melomani, Sopot Jazz Festival w 1956, niezapomniane Kalatówki, płytę Astigmatic aż po skandynawską ekspansję i finalnie amerykański sukces Komedy.

Nieprzypadkowe są pierwsze znaki w nazwie koncertu: „3D” - cała stylistyka bowiem zbudowana jest na elementach multimedialnych - trójwymiarze, mappingu i wizualizacjach. Na scenie powstanie zupełnie odrębny świat, który pozwoli widzowi całkowicie zanurzyć się w tej opowieści i być niejako jej częścią.

Treść stanowią specjalnie przygotowane projekcje, które z jednej strony 

przedstawiają poszczególne historie z życia Komedy i rozwoju polskiego jazzu, z drugiej zaś są impresjami na temat jego osobowości i atmosfery jaka towarzyszyła tamtym czasom.

Scenariusz zasadza się na konkretnych utworach, które korespondują z kolejnymi wydarzeniami oraz na wirtualnej narracji osób związanych z Komedą, współpracujących i żyjących z nim, ludzi, którzy pamiętają atmosferę narodzin i rozwój jazzu.) 

Są to m.in. Tomasz Lach (syn Zofii Komedowej, naoczny świadek życia Krzysztofa), sama Zofia Komedowa, Roman Polański, Andrzej Wajda, Wojciech Karolak, Michał Urbaniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Stańko. Wśród wypowiedzi są anegdoty i zabawne historie, ale również opowieści, które budują i przybliżają polityczny kontekst i fenomen niezwykłej popularności jazzu w tamtym okresie.

W koncercie zaznaczone są najważniejsze momenty jazzu lat 1950 - 1970, pokazujemy też muzyków, którzy tworzyli jego składy i wyszli niejako spod skrzydeł Komedy - Tomasza Stańko, Zbigniewa Namysłowskiego czy Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Chcemy pokazać że Komeda i współcześni mu twórcy jest cały czas inspiracją dla kolejnych pokoleń muzyków jazzowych i nie tylko. W premierowym widowisku muzycznymi bohaterami byli: Leszek Możdżer, Artur Rojek, Maria Sadowska, Wojtek Mazolewski Quintet i James Morton. Z kolei na kolejnym koncercie  - na Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi wystąpili EABS, James Morton, Łukasz Lach, Witold Janiak i Buslav.

3 DŹWIĘKI KOMEDY 

scenariusz i reżyseria: Marzena Kopczyńska - Urlich i Michał Gawlicz

projekcje 3D, mapping, wizualizacje - precyzja.org

PRODUKCJA: WYDZIAŁ KULTURY, PROMOCJI I SPORTU

URZĘDU MIASTA CZĘSTOCHOWY

kliknij po recenzje:
Zapytaj o możliwość organizacji koncertu "3 Dźwięki Komedy":

Marzena Kopczyńska-Urlich

marzena-kopczynska@o2.pl 

+48 508 208 471

reportaż z koncertu:
100 years - 3 Dźwięki Komedy w Częstochowie
Svantetic - 3 Dźwięki Komedy w Łodzi
Rosemary's Baby - 3 Dźwięki Komedy w Częstochowie
Partner:
bottom of page